Porównanie złóż filtracyjnych

Jednymi z najbardziej popularnych urządzeń uzdatniających są kolumny filtrujące. Są to produkty, montowane przy wejściu instalacji kanalizacyjnej do domu, uzdatniające całościowo wodę we wszystkich rurach. Kolumny wolnostojące mają daną głowicę sterującą i zbiornik z chlorkiem sodu. Głowica sterująca, którą ustawia się czasowo lub objętościowo, o konkretnych godzinach regeneruje złoże solanką. Stacje uzdatniające, takie jak zmiękczacze, odżelaziacze czy odmanganiacze potrzebują do prawidłowego funkcjonowania konkretnego złoża.

  • Żywica kationitowa to kwaśny jonit, regenerowany NaCl, który pełni swoją funkcję do 15 lat. Niewątpliwym plusem tego złoża jest jego atrakcyjna cena. Zmiękcza wodę zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych.
  • Crystal-Right oprócz tego, że usuwa twardość, wychwytuje także związki żelaza, manganu. Regeneruje się tak samo NaCl. Wyróżniamy dwa rodzaje Cr 100 usuwające amoniak i Cr 200, który lepiej zmiękcza wodę. Złoże swoje właściwości zachowuje przez 10lat.
  • Polifosforan stosuje się zazwyczaj w filtrach mechanicznych. Jego zasada działania polega na tym, że łączy się ze związkami wapnia i magnezu przez co efektywnie zmiękcza wodę, lecz zmienia jest własności chemiczne.
  • Klarsanit to mieszanka piasku kwarcowego i złoża dolomitowego. Zawiera własności utleniające żelazo. Regeneruje się go napowietrzoną wodą.
  • W przypadku defemana, musimy zaopatrzyć się w zbiornik hydroforowy. W nim rozpoczyna się proces utleniania żelaza. Oprócz żelaza eliminuje mangan. Żywotność to 5 lat.
  • Greensand usuwa kompleksowo mangan, żelazo i siarkowodór. Złoże regeneruje się KMnO4 bez konieczności napowietrzania. Związki trudno rozpuszczalne zostają w złożu.
  • Węgiel aktywny usuwa chlor, związki rakotwórcze, metale ciężkie, pestycydy i inne szkodliwe substancje. Poprawia stan organoleptyczny wody. Okresowo należy przepłukać wstecznie. Żywotność do 3 lat.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s